کد مطلب : 6974 تاریخ مطلب : 1395/09/11

سيف: گراني دلار پايدار نيست

بعد از روند صعودي قيمت ارز به ويژه دلار در بازار آزاد در روزهاي اخير و طرح تحليل‌هاي متفاوت درباره چرايي اين تحول ارزي از سوي کارشناسان و رسانه‌ها، سرانجام رئيس کل بانک مرکزي در کانال تلگرامي خود نسبت به قضاياي اخير واکنش نشان داد و اعلام کرد که "گراني ارز و شرايط موجود پايدار نخواهد بود"

به گزارش ايسنا، به روال تقريبا معمول هر ساله در چنين ايامي، بار ديگر بازار ارز دستخوش تغييرات و نوسانات قابل ملاحظه اي شده و قيمت ها در قياس با سه تا چهار سال اخير رکورد شکني کردند. اين در حالي است که قيمت دلار طي يک ماه اخير از حدود 3560 و کمي بالاتر تا بيش از 3900 تومان در روز گذشته پيش رفت و حتي در پايان معاملات تا 3940 تومان نيز ثبت شد.

کارشناسان و تحليل گران بازار ارز دلايل متفاوتي درباره چرايي تحولات اخير ارزي مطرح کردند، از افزايش تقاضاي ارز اربعين و ژانويه، تاثير انتخابات آمريکا، تعيين نرخ ارز در بودجه تا کسري درآمدي دولت در نيمه دوم سال، کاهش منابع ارزي و عوامل ديگر. اما در اين بين بانک مرکزي به عنوان سياستگذار پولي هيچ واکنشي به جريان اخير نداشت تا اينکه با شدت گرفتن التهاب در بازار و از سويي ديگر انتقادات، رئيس کل بانک مرکزي طي يادداشتي در کانال تلگرامي خود اين موضوع را مورد بررسي قرار داده است.

واقعيت تحولات بازار ارز چيست؟

رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به انتظاراتي که براي اعلام موضع سياستگذار پولي در رابطه با شرايط اخير بازار ارز وجود دارد، توضيح داد که عوامل مختلفي در تحليل نوسانات اخير بازار ارز توسط تحليلگران در روزنامهها، خبرگزاريها و سايت هاي تحليلي بازار ارز ارايه شده و در اين خصوص به مواردي همچون افزايش فصلي تقاضاي ارز به دليل مناسبتهاي مختلف مانند مسافرتهاي اربعين و سال نو ميلادي، نتايج احتمالي اجلاس اوپک و چشمانداز قيمت نفت، نتايج انتخابات رياست جمهوري آمريکاو ... اشاره شده است. ليکن در تحليل قابليت اثرگذاري هر يک از اين عوامل بر تحولات بازار ارز بايد به ماهيت اين عوامل و درجه پايداري آنها توجه کرد.

وي واقعيت اصلي تحولات روزهاي اخير را بيشتر از هر دليل ديگري ناشي از شوکهاي انتظاري که با عواملي همچون افزايش تقاضاي فصلي ارز ترکيب شدهاند و عليرغم تاثيرگذاري مقطعي بر تغييرات نرخ ارز، از سوي بنيانهاي اقتصاد کلان حمايت نميشوند، دانسته است.

سيف با بيان اينکه در ارزيابي مانايي اين اثرات بايد به اين نکته توجه داشت که طي سه سال اخير و عليرغم افت قابل توجه قيمت نفت، بازار ارز از ثبات مطلوبي برخوردار بوده است، عنوان کرده که روند کاهشي نرخ تورم و حصول به سطوح تکرقمي، نرخ سود واقعي مثبت و جذّاب در بازار پول، رشد اقتصادي بالاي پنج درصد در فصل اول سال جاري و همچنين کاهش کسري تراز گمرکي و تبديل آن به مازاد تجاري در هفت ماهه سال جاري از جمله عوامل توضيحدهنده برقراري ثبات در بازار به شمار ميآيند.

وي در ادامه گفته که با توجه به اين که بنيانهاي اقتصادي، جهش و نوسانات اخير بازار ارز را تاييد نميکند، لذا ماهيت اين تحولات بر خلاف سالهاي 1390 و 1391 از جنسي نيست که واجد آثار ماندگار باشد. کما اينکه در سالهاي 1390 و 1391 نيز بخشي از جهش نرخ ارز، به دليل عوامل انتظاري بود که بعد از روي کار آمدن دولت يازدهم و اصلاح انتظارات، در طي زمان تعديل شد.

اظهار نظر غيرکارشناسي ممنوع!

رئيس کل بانک مرکزي، همچنين از اظهار نظرهاي غير کارشناسي و اعلام ارقام از سوي برخي افراد انتقاد کرده و گفته که در اين ميان از نقش اظهار نظرهاي غير سازنده و غير کارشناسي برخي افراد که از طريق رسانه هاي جمعي، به ذکر ارقامي در خصوص نرخ ارز تحت عناويني همچون نرخ واقعي ارز، نرخ تعادلي ارز، نرخ واقعي بازار، کف قيمت ارز و ... ميپردازند، نبايد غافل شد. برخي از همين افراد در سال گذشته وقتي نرخ دلار در همين ايام به حوالي 3740 تومان رسيد، پيش بيني مي کردند تا پايان سال 1394 نرخ از 4000 تومان فراتر ميرود. اخيرا نيز برخي افراد بدون توجه به آثار منفي انتظاري اين امر، به التهاب بازار دامن مي زنند و حتي گاها عنوان مي کنند دولت جهت جبران کسري بودجه از افزايش نرخ ارز استقبال ميکند که قطعا درست نيست.

رئيس کل بانک مرکزي با يادآوري اينکه اين بانک در راستاي مهار نوسانات بازار ارز حرکت خواهد کرد از صاحب نظران و اصحاب رسانه خواسته تا در بيان مطالب و تحليل هايي که در خصوص تحولات نرخ ارز ارائه مي کنند به حساسيت هاي بازار و ضرر و زيان هايي که به دليل نوسانات هيجاني نرخ ارز به مردم و فعالين اقتصادي وارد مي شود، توجه ويژه داشته باشند.

گراني ارز و شرايط موجود پايدار نيست

سيف، با يادآوري اينکه بانک مرکزي در طول سه سال گذشته سعي کرده بازار ارز را در مسير اصولي خود هدايت و از همين بابت نيز در خصوص انحرافات از مسير مزبور و بروز نوسانات ناپايدار اتخاذ موضع کرده است عنوان کرد که در مقطعي با افت شديد و ناپايدار نرخ ارز، اعلام کردم که اين کاهش منطقي و پايدار نيست و امروز نيز از همان نگاه و منظر اعلام مي کنم که افزايش نرخ ارز در روزهاي اخير نيز يک شوک انتظاري است و پايدار نخواهد بود.

وي گريزي هم به روند نرخ ارز طي سه سال اخير داشته و توضيح داده که نوسانات نرخ، تحت تاثير عواملي مانند تقاضاي فصلي (اربعين و سال نو)، رابطه برابري ارزها در بازارهاي جهاني و تقويت نرخ دلار، انتظارات در خصوص زمان اجراي برجام و نوسانات فصلي عرضه ارز توسط صادرکنندگان کالاهاي غيرنفتي (شرکتهاي پتروشيمي)، قرار داشته است. روند تحولات بازار ارز در اين سالها نشان داده است که پس از سپري شدن تعطيلات سال نو ميلادي و خروج تقاضاي فصلي از بازار و همچنين تقويت عرضه ارز از سوي صادرکنندگان کالاهاي غيرنفتي که معمولا در ماههاي پاياني سال شدت ميگيرد.

سيف با اشاره به اينکه نرخ ارز در سه ماهه چهارم از روندي نزولي برخوردار بوده است، اين را هم گفت که به عنوان مثال در سال 1393، حداکثر نرخ دلار در همين ايام معادل 3595 تومان بود، حال آنکه نرخ دلار در پايان سال به 3399 تومان کاهش يافت. به همين صورت در سال 1394، حداکثر نرخ دلار معادل 3737 تومان بود، حال آنکه در پايان سال به 3472 تومان کاهش پيدا کرد.

نیمتا روزنامه های صبح کشور