کد مطلب : 7060 تاریخ مطلب : 1395/10/05

فاضلي: اصناف براي تجهيز صندوق مکانيزه اعلام آمادگي کرده اند / تقوي نژاد: ماليات سال 95 اصناف افزايش نمي يابد

رئيس کل سازمان امور مالياتي اعلام کرد: با توجه به شرايط فعلي اقتصاد تلاش مي کنيم، ماليات اصناف و مشاغل در سال 95 را بدون افزايش مانند سال گذشته دريافت کنيم.

تقوي نژاد در برنامه تيتر امشب شبکه خبر سيما گفت: ماليات از حقوق برخي اقشار جامعه بدون هماهنگي است و خيلي افراد با حقوق هاي ميلياردي ممکن است ماليات نپردازند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري صدا وسيما ، او گفت : در 9 ماه گذشته درآمد مالياتي کشور 58 هزار ميليارد تومان بود که در مقايسه با سال گذشته 28 درصد رشد نشان مي دهد.

وي افزود: 28 درصد رشد مطلوبي است که 92 درصد درآمدهاي مالياتي براساس آنچه پيش بيني شده بود، تحقق يافته است.

رييس کل سازمان امور مالياتي کشور ادامه داد : علاوه بر 9 هزار ميليارد تومان عوارضي که دريافت کرديم از ابتداي اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده، تاکنون 60 هزار ميليارد تومان ماليات دريافت شده است.

او افزود: در سه ماه پاياني سال رشد درآمدها بالاتر است؛ بالاترين درآمد مالياتي مربوط به اشخاص حقوقي دولتي و غيردولتي است که 40 درصد درآمدها بر اين بخش متمرکز است.

تقوي نژاد گفت : سال 88 اين قانون اجرايي شده است که در حال حاضر بعد از بحث مربوط به اشخاص حقوقي، ماليات بر ارزش افزوده حدود 40 درصد درآمدها را تشکيل مي دهد.

او ادامه داد : طبق قانون صنفي که در مجلس تصويب شد در تکميل آن ماده 121 تصويب گرديد و در آيين نامه دولت پيش بيني هاي لازم انجام شده است که در راستاي آن لايحه اي تصويب و به مجلس فرستاده شد و کليات آن به تصويب رسيد.

فاضلي رئيس اتاق اصناف ايران در ارتباط تلفني با برنامه درباره صندوق مکانيزه و همکاري اصناف گفت: در دوسالي که اين اتاق را تحويل گرفتم، از همکاري نکردن اصناف سخن گفته اند که اين امر صحت ندارد. اصناف سراسر کشور براي تجهيز صندوق اعلام آمادگي کرده اند اما بخش سخت افزاري و نرم افزاري و آموزش افراد مطرح است که بايد اقدامات لازم در اين زمينه انجام شود.

فاضلي گفت: ماليات در سال هاي گذشته بدون نگاه علمي افزايش مي يافت، بحث تشريفات مميزين ماليات نيز مشکل ساز بود. اين نقيصه در 8 ماه گذشته به طور کلي رفع شده اما به طور کامل از بين نرفته است.

وي افزود: توافق و تفاهم امروز بين سازمان امور مالياتي و اصناف با سال هاي ديگر فرق کرده اما هنوز اشکالات متعدد در اين حوزه وجود ندارد. اختلاف با موديان امور مالياتي هنوز به درستي رفع نشده است؛ بخش اعظم مشکلات رفع شده اما مشکلاتي هنوز وجود دارد.

او افزود: تقريبا در يک سال و نيم گذشته افزايش 15 درصدي مالياتي اعمال نشده است. سازمان امور مالياتي بدنبال عدالت و شفاف سازي است. ما در 25 درصد سود فعال اقتصادي شريک هستيم پس بايد حمايت کنيم.

وي افزود: اصناف به نسبت درآمد ماليات مي دهند اما اولويت بندي است.

او گفت: اعمال نشدن افزايش مالياتي بازهم تحقق خواهد يافت.

فاضلي درباره دائمي شدن قانون ماليات بر ارزش افزوده گفت: يقينا ما از اين قانون استقبال مي کنيم. ماليات بر ارزش افزوده در تمام دنيا هست ولي يک فرايند طولاني را طي کرده است. قاچاق به توليد ملي لطمه مي زند، اصناف در بحث قانونمند شدن و شفاف سازي انگيزه لازم را دارند و زيرساخت ها آماده شده است.

در ادامه، تقوي نژاد گفت: ماليات بر ارزش افزوده 5 سال است که به طور موقت اجرا شده که مفهوم ارزش ماليات بر ارزش افزوده شناسايي شود. خوشبختانه مشکلات شناسايي شده، جلسات زيادي در اين زمينه برگزار شد که از دانشجويان، توليد کنندگان و صاحبنظران دعوت و از نظرات آنان استفاده گرديد.

او درباره فرار مالياتي نيز گفت: فرار مالياتي که به سه روش محاسبه شده، بين 13 تا 30 هزار ميليارد تومان است.

وي افزود: در اقتصاد زير زميني اين رقم بين 8 تا 38 درصد محاسبه شده است.

او درباره شناسايي افرادي که ماليات نداده اند، گفت: فردي در سال گذشته 250 ميليارد تومان ماليات نداده بود که شناسايي شد و ماليات پرداخت نشده وصول شد.

محمود شکري نماينده مجلس شوراي اسلامي ديگر مهمان برنامه گفت: در صنوف مختلف مشتريان خوش حساب و بد حساب مالياتي وجود دارد و خوش حساب ترين موديان مالياتي، سازمان ها و اشخاص حقوقي اند که داراي دفاتر در سازمان مالياتند و مالياتشان را به موقع پرداخت مي کنند.

او با اشاره به بررسي لايحه نصب صندوق مکانيزه فروش در مجلس گفت: اين لايحه در کار گروه اقتصادي است و اگر بررسي برنامه ششم توسعه شروع نشده بود، در اولويت کاري مجلس مي بود که بعد از تصويب نهايي برنامه ششم در مجلس به اين موضوع خواهيم پرداخت.

شکري با اشاره به اهداف نصب صندوق هاي مکانيزه فروش در اصناف افزود: هدف اصلي اين کار شفافيت مالي است که با نصب اين صندوق ها، عدالت در پرداخت ماليات رعايت مي شود و فاصله درآمدها با مبلغ واقعي آن از بين خواهد رفت.

او گفت: با بکار گيري اين سيستم مکانيزه در اصناف فقط امکان فروش کالاهاي کد دار وجود دارد و فروش کالاهاي قاچاق از اين طريق امکان پذير نخواهد بود.

شکري گفت: تا زماني که سيستمي منسجم براي تشخيص درآمدها و هزينه هاي کشور وجود نداشته باشد اين اختلاف ها ادامه خواهند داشت.

به گفته اين نماينده مجلس برخي از خرده فروشان در اصناف مختلف حساب درآمدهاي روزانه خودشان را ندارند و در ارائه درآمدها در اظهارنامه مالياتي دچار مشکل مي شدند که کارشناسان مالياتي طبق سنوات گذشته براي آن صنف رقمي در نظر مي گرفتند که نارضايتي موديان را به دنبال دارد.

شکري تنها راه حل از بين بردن اختلاف نظر اصناف و سازمان امور مالياتي را نصب صندوق هاي مکانيزه فروش دانست.

وي با اشاره به اقدامات مجلس شوراي اسلامي در مورد دائمي شدن قانون ماليات بر ارزش افزوده گفت: اين قانون تا پايان امسال اعتبار دارد و براي دائمي شدن اين قانون تلاش هايي صورت گرفته است و اين قانون براي دائمي شدن به برخي اصلاحات نياز دارد.

او با اشاره به درخواست طلا فروشان در زمينه ماليات بر ارزش افزوده، افزود: طلا فروشان مي خواهند که طلا بجاي يک کالاي مصرفي به عنوان سرمايه در نظر گرفته شود که در دولت اين بازنگري انجام شده است و قرار بر اين شد که از فروش طلا، ماليات ارزش افزوده دريافت نشود و اين ماليات به اجرت ساخت طلا اختصاص پيدا کند.

نیمتا روزنامه های صبح کشور